0 Список порівняння
0 Обрані товари
0
01:28:13 - 20.09.2020
19:16:19 - 18.09.2020

Вчені розкрили незвичайний зв'язок між психопатією і суспільною мораллю

Вчені розкрили незвичайний зв'язок між психопатією і суспільною мораллю
Досліди в вірутальних реальності допомогли британським психологам розкрити незвичайний зв'язок між психопатією і прагненню до захисту "загального блага" - люди з порушеннями психіки виявилися більш схильними жертвувати життям індивіда заради захисту цілої групи співгромадян, йдеться в статті, опублікованій в журналі Scientific Reports.

"Наше дослідження підкреслює, наскільки непослідовним є людина з моральної точки зору - то, що ми говоримо, і те, що ми реально робимо, часто виявляється зовсім різними речами. Нам вперше вдалося з'ясувати, як риси особистості людини впливають на його фізичні дії, що мають під собою моральну підоснову ", - заявила Кетрін Френсіс (Kathryn Francis) з університету Редінга (Великобританія).

Pro bono

Питання моралі і "правильного" поведінки існують практично так само довго, як сама людська цивілізація. Починаючи з античних філософів і закінчуючи сучасними вченими, мислителі всіх часів сперечаються про те, що є більш моральним - благо індивіда або "загальне благо" всього суспільства в цілому, чи можна жертвувати життям одного або декількох людей в ім'я порятунку ще більшого числа громадян і так далі.

Деякі групи людей, такі як психопати або аутисти, як вважають сьогодні багато психологів, мають ірраціональним або гіперраціональним мисленням, і вони вкрай рідко керуються в своїх міркуваннях і діях повсякденного мораллю. Як правило, такі люди роблять в більшості випадків "утилітарний" вибір - вони жертвують життям однієї людини для порятунку інших. "Звичайні" люди, як правило, надходять морально і відмовляються від подібного "розміну", не бажаючи брати на себе провину за смерть однієї людини.

Всі подібні експерименти і тести, як відзначають Френсіс і її колеги, проводяться, з цілком зрозумілих причин, лише в уяві людей і в діалогах і бесідах з вченими. Як саме надходять люди в ті моменти часу, коли вони реально виявляються в подібних ситуаціях, ніхто до справжнього моменту часу не знав, і більшість психологів передбачало, що відмінностей між словами і справою не повинно бути.

Британські психологи перевірили, чи так це насправді, створивши спеціальну систему віртуальної реальності, яка відтворювала в життя те, що відбувається в одній з класичних ситуацій, описуваних в подібних тестах на "моральну поведінку".

За сценарієм цього завдання, на рейках стоїть кілька людей, і на них прямим ходом мчить поїзд або вагонетка, у якій відмовили гальма. В певній точці над рейками є міст, де стоїть ще одна людина, яку можна зіштовхнути на рейки. Його тіло загальмує вагонетку, що дозволить врятувати життя людей, що стояли на рейках, заплативши за це порятунок смертю однієї людини.

Для підвищення реалістичності цього експерименту вчені створили спеціальний муляж людини на мосту, який добровольці могли зіштовхнути з моста у віртуальній реальності, чіпаючи і штовхаючи манекен в реальному світі.

Quo vadis?

Ці досліди розкрили кілька вкрай незвичайних і при цьому страшних рис психіки самих звичайних людей, що живуть в Редінгу і інших містах Британії. На словах, як відзначають психологи, лише вкрай невелика частка добровольців, близько 5-10%, заявляла про свою готовність зіштовхнути людини заради порятунку більшого числа людей в подібній гіпотетичної ситуації.

При переході в віртуальний простір картина радикально змінювалася - більше половини добровольців поміняли свою думку і переходили до зіштовхування людини з мосту, підходячи до вирішення цієї моральної проблеми з "утилітарною" позиції.

Що цікаво, досліди з муляжем тіла їх "сакральної жертви" розкрили ще одну цікаву річ - люди, що демонстрували деякі риси психопатії в своїй поведінці, набагато швидше приймали рішення пожертвувати життям індивіда заради "загального блага" і сильніше зіштовхували його з моста, ніж добровольці без подібних відхилень.

Ще більш цікавим виглядало те, що фізичний контакт з тілом майбутньої жертви кілька зменшував бажання деяких людей діяти таким чином, в результаті чого загальне число "утилітарних" рішень дещо знизилося в порівнянні з дослідами в чистій віртуальної реальності.

Отримавши подібні результати, вчені провели ще один схожий тест, в рамках якого учасники дослідів брали на себе роль командира розвідзагону, один з бійців якого був смертельно поранений. У нього з'являвся вибір - або залишити його при відступі, в результаті чого пораненого солдата почали б катувати вороги, або самостійно довершити розпочату, перерізавши йому горло.

В даному випадку були отримані аналогічні результати, які показали, що схильність до утилітарного поведінки дійсно була пов'язана з психопатією. Це, як вважають британські дослідники, пояснює сам факт існування психопатії в людському суспільстві і говорить про те, що вона не завжди буває виключно негативним явищем, як вважає більшість обивателів.
19:16:19 - 18.09.2020
Повернення до списку